OM UTBILDNINGEN
Ämnet textkommunikation behandlar hur text används i kommunikation inom olika typer av medier och reklam. Fokus ligger på texten som uttrycksmedel samt produktion och analys av olika typer av texter. Genom undervisningen kommer du utveckla förmågan att skriva texter anpassade till olika syften och mottagare och lära dig använda relevanta tekniker i textproduktioner.
På ämnesnivå Textkommunikation, nivå 2 fördjupar du dina kunskaper och färdigheter i att analysera och skapa mer avancerade texter för olika kommunikationssammanhang. Du kommer att arbeta med att skapa texter för olika målgrupper och fördjupa din förståelse av medieproduktion.
INNEHÅLL OCH UPPLÄGG
På ämnesnivå Textkommunikation, nivå 2 tas undervisningen ett steg längre, där du får möjlighet att fördjupa dina kunskaper inom textproduktion, analys och kommunikation genom praktiska projekt och mer avancerade studier:
- Utveckling av språk och uttryck för olika målgrupper.
- Analys och feedback av andras texter.
- Skrivande av reportage och texter som inkluderar detaljerade gestaltningar av personer och miljöer.
- Fokuserat skrivande av reklam samt interna och externa kommunikationstexter för organisationer.
- Skapande av omfattande manus för ljud- och filmproduktioner som till exempel personporträtt och reportage.
Nivå 2 bygger på kunskaperna från nivå 1.
FÖRKUNSKAPER OCH BEHÖRIGHET
För att ansöka till en utbildning på komvux behöver du vara folkbokförd i den kommun där du ska söka utbildningen. Det beror på att det är din kommun som sköter antagningen och bestämmer om du får läsa utbildningen du sökt.
Du kan börja studera på komvux om du:
- Har fyllt 20 år, eller fyller 20 under året och påbörjar studierna under hösten.
- Har ett slutbetyg från gymnasiet – då kan du börja studera även om du inte har fyllt 20 år.